Niektorí už pravdepodobne viete, že všetky kúsky, ktoré u nás nájdete, vznikajú upcykláciou jediného druhu oblečenia, teda zo starých a nenosených kravát. Prečo práve kravaty? Nie je na to konkrétna odpoveď, život nám to jednoducho priniesol a sme za to vďační. Nie je to však práve najjednoduchší spôsob, ako šiť motýliky a preto vám dnes chceme ukázať, čo všetko sa za jedným kravatovo-recyklovaným kúskom skrýva :)

 

 

1. Na začiatku sú teda samozrejme kravaty. Niektoré len nemoderné, niektoré aj špinavé či poškodené, niektoré jednoducho len nevyužívané, ale všetky rovnako NENOSENÉ. Takéto kravaty sme občas chodili „loviť“ aj do sekáčov, ale momentálne si úplne bohato vystačíme s tým, čo nám ľudia donesú a je toho naozaj veľmi veľa. Kravaty „nevykupujeme“. Vnímame to tak, že keď sa človek rozhodne, že ich nechce mať doma, je to pre neho automaticky odpad a pre nás všetkých je lepšie, aby ho nehodil do koša, ale aby sme sa ho pokúsili vrátiť späť do obehu. Tým pádom ani my materiál nerátame do cenotvorby. Cena sa odvíja čisto od času stráveného s tvorbou daného kúska, a teda že ho nie je málo. Veď poďme ďalej ;)

 

 

2. Kravaty treba ďalej oprať. Asi si viete predstaviť, ako vonia oblečenie, ktoré niekoľko rokov nebolo vytiahnuté zo skrine... Žiaden strach, látka kravát sa praním nezničí. Občas sa scvrkne pevnejšia látka v strede kravaty, ktorá jej dáva tvar, ale to vôbec nevadí. Nasleduje sušenie. Vtedy sú kravaty naozaj po celom našom jednoizbovom byte.

Hádajte, na ktorom poschodí bývame?

 

 

3. Suché kravaty treba šetrne rozpárať. Toto je dosť zdĺhavá a jednoznačne najotravnejšia časť celého procesu. Cieľom je získať z kravaty čo najviac použiteľného materiálu, ktorého na kravate nie je zrovna veľa.

 

 

4. Nasleduje žehlenie, skúšanie, odkiaľ vystrihnúť časti na motýlika, potom strihanie a zažehlenie vystrihnutého, aby sa nám ľahšie a presnejšie šilo. A ešte k tomu skúšaniu a strihaniu – aha, ako dokážeme správnym nasmerovaním schovať nevyhovujúce časti kravaty na druhú stranu ;)

 

 

 

5. A až potom konečne prichádza na rad šitie! Väčšina z motýlika je ušitá ručne. Je to precíznejšie a pre mňa aj oveľa príjemnejšie, ako šitie strojom (jediná strojom šitá časť je pásik okolo krku). Mám tak pocit, že tvorbu motýlika mám úplne pod kontrolou a zároveň si ku každému kúsku vytváram vzťah, rozmýšľam, kto ho raz bude nosiť a kam všade sa dostane... Do vnútra motýlika zašívame pevnú látku, ktorá spevňuje aj kravaty. Takto vieme efektívne využiť každú časť kravaty.

 

 

6. Na koniec prišijeme zapínanie a logo. Sme veľmi hrdí na to, že tieto dve veci sú jediné nové časti motýlikov.

 

 

7. Motýlikov balíme do kartónových krabičiek bez výplne (výplň je pre nás zbytočný odpad, motýlikom sa predsa nemá čo stať :)) a aj bez vizitiek. Ako to? Základné informácie o produktoch, kontakt na nás a poďakovanie za nákup sme zhrnuli do jednej „infopečiatky“, ktorou potláčame obaly, ktoré sú nevyhnutné, bez potreby ďalších papierov a letáčikov.

 

 

8. Na úplný koniec poupratujeme všetky látkové a nitkové zvyšky. Nezahadzujeme ich, ale používame ako výplň do ihelníčkov alebo vankúšov pre vlastnú spotrebu. Takto dokážeme využiť staré kravaty naozaj do poslednej nitky a o to nám celý čas ide! :)

 

 

------------------

Foto: Mária Badinská